Teātra Māja


Tartu rotaļlietu muzeja Teātra Māja ir iespējams pasaules visunikālākais kultūras centrs, kur bērniem un ģimenei domātais teātris gūst iedvesmu no muzeja.

Teātra Mājas pirmajā stāvā atrodas ar skaistām gleznām pildīta teātra zāle, uz kuru vispirms ir aicināti īpaši mazākie teātra apmeklētāji, lai gūtu savu pirmo lielo teātra pieredzi. Teātra zālē ir iespējams uzņemt līdz 100 cilvēkiem, un, piedevām izrādēm, zāli var izmantot kā telpu semināriem, koncertiem, filmu vakariem un citiem pasākumiem. 

Otrajā stāvā atrodas gleznaina interjera stilā veidota bērnu studija, kur atradīsies aktivitātes gan bērnu grupām, gan ģimenēm. Darbnīcas nodrošina dažāda vecuma bērniem iespēju doties pasaku ceļojumos, meistarot maskas, pašiem spēlēt savu teātri, iepazīties ar teātra leļļu dvēseļu dzīvi vai izgatavot animācijas filmas. Katru mēnesi bērnu studijā norisinās pankūku rīti, kur var klausīties mūziku un pasakas, un, protams, mieloties ar pankūkām. Šeit darbojas arī bērnu teātra klubs, kā arī bērniem tiek rīkotas dzimšanas dienas svinības. Bērnu studijā ir arī virtuve un rotaļu stūris, kur savukārt apskatāma leļļu mājas stilā veidota maza Teātra Mājas kopija.


Ēkas skaisti velvētajā pagrabā atrodas teātra leļļu muzejs. Tā dārgakmens ir Igaunijas visunikālākais, mehāniskais leļļu teātris, kas tika izstrādāts speciāli Teātra Mājai. Pašā muzejā var apskatīt dažādas Igaunijas un ārvalstu teātra lelles. Pārstāvētas ir gandrīz pirms simt gadiem Igaunijas leļļu teātrī lietotās marionetes, eksotiskās ķīniešu un javiešu ēnu lelles, skaistās japāņu marionetprinceses, kaujinieciskās itāļu marionetes uz kātīm un jaukās dūraiņlelles no Vācijas un Anglijas. Muzeja apmeklētāji var paši uz mini skatuves izmēģināt, kā atšķiras ēnu, marionešu un dūraiņleļļu teātris un, kāda ir sajūta būt leļļu aktierim. Multimediju programma iepazīstina ar pasaules tautu teātra lellēm un demonstrē fragmentus no leļļu teātra izrādēm. 

Uz pagraba tālāko stūri ved noslēpumaina eja, kuras beigās atrodas viduslaiku telpa. Tā tika atklāta 14. gadsimtā, arheoloģiskajos izrakumos, mājas renovācijas laikā. Papildus retajai viduslaiku krāsnij, šajā paša telpā ir izlikti apskatei gadsimtiem patvērumā bijuši atradumi – lielgabala lodes, keramikas trauku fragmenti, darbarīku detaļas un fragmenti no dažādiem priekšmetiem. 

Arheoloģiskajos izrakumos Lutsu ielas 2 pagrabā tika atrasta no kaula veidota poga (augšā pa kreisi) un viduslaiku ēkas sienas (augšā pa labi).