Tartu Rotaļlietu muzejs

Tartu Rotaļlietu muzejs ir viena no visiecienītākajām ģimeņu un bērnu apmeklējuma vietām Igaunijā. Muzeja mājīgā atmosfēra un interesantie eksponāti ļauj pieaugušajiem atgriezties skaistajās bērnības dienās un piedāvā bērniem daudzas aizraujošas lietas, ko apskatīt un aptaustīt.  

Rotaļlietu muzejs tika dibināts 1994. gadā. Kopš 2004. gada tas atrodas Tartu vecpilsētas sirdī - Lutsu ielā. Muzeja kompleksā ir iekļautas četras 18.-19. gadsimta ēkas. Tostarp Lutsu iela 2 un Lutsu iela 8 ir arī vienas no vecākajām koka ēkām Tartu pilsētā.   

Muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā ir apskatāmas rotaļlietas, ar kurām gadu desmitiem ir spēlējušies šīs zemes bērni. Papildus ir izliktas apskatei arī dažādu mākslinieku radītās lelles, dažādu pasaules tautu suvenīrlelles un somugru tautu tradicionālās rotaļlietas. Atvērtas ir spēļu un meistarošanas istabas, un nodarbes piedāvā arī ekspozīciju telpas. Muzejā tiek rīkoti dažādi bērnu pasākumi un tiek piedāvātas iespējas piedalīties darbnīcās un citās muzeja programmās.

Muzeja pagalma mājā ir atvērta filmu leļļu ekspozīcija, kurā ir izliktas lelles un butaforijas, kas ražotas Igaunijā pēdējā pusgadsimta laikā. Nelielā darbnīcā ir iespējams skatīties Igaunijas animācijas filmas, spēlēties un meistarot. Pagalma mājas otrajā stāvā parasti tiek rīkotas īslaicīgas izstādes. Vasaras laikā apmeklētajiem ir atvērts arī muzeja pagalms ar smilškasti, ūdens mucu un āra rotaļlietām.  

Foto: Lauri Kulpsoo /SA Tartumaa Turism


Kopš 2010. gada Rotaļlietu muzejam ir pievienojusies Teātra Māja, kurā iespējams ar ģimeni un draugiem skatīties dažādas izrādes, kā arī spēlēt pašiem savu teātri. Teātra Mājas otrajā stāvā atrodas Bērnu studija, kurā tiek rīkotas tematiskās teātra darbnīcas, bērnu dzimšanas dienas, pasaku rīti un citi jauki pasākumi. Ekskursijas Teātra Mājā iepazīstina ar mājas skaistumu un tās noslēpumiem, kā arī palīdz iepazīt teātra pasauli.