Teatrinukkude muuseum


Teatrinukkude muuseum asub Teatri Kodu kaunite võlvlagedega keldris. Seal tervitavad tulijat kõigepealt liikuvad nukud automaatnukkude teatris. Muuseumis saab näha teatrinukke nii Eestist kui ka mujalt maailmast. Näiteks on esindatud pea sada aastat tagasi Eesti nukuteatrites esinenud marionettnukud, eksootilised Hiina ja Jaava varjunukud, kaunis Jaapani marionettprintsess, sõjakad Itaalia varrasmarionetid ning toredad käpiknukud Saksamaalt ja Inglismaalt.

Foto: Shingo Asano

Muuseumi külastajad saavad minilavadel järgi proovida, kuidas erinevad üksteisest varju- marionett- ja käpiknukuteater ning mis tunne on olla nukunäitleja. Multimeediaprogramm tutvustab maailma rahvaste teatrinukke ning näitab katkendeid nukuteatrietendustest.


Keldri kaugemas sopis asub ruum keskaegsest elamust, mis tuli välja maja renoveerimise käigus toimunud arheoloogilistel kaevamistel. Lisaks haruldasele 14. sajandist pärit hüpokaustahjule on eksponeeritud samas ruumis sajandeid peidus olnud leiud– kahurikuul, keraamiliste nõude killud, tööriistade osad ning katkendid esemetest, mille nii mõnegi otstarve jääb esialgu saladuseks.